petak, 29. studenoga 2013.

Internet


Internet je javno dostupna globalna paketna podatkovna mreža koja zajedno povezuje računala i računalne mreže korištenjem istoimenog protokola (internetski protokol= IP). 
To je "mreža svih mreža" koja se sastoji od milijuna kućnih, akademskih, poslovnih i vladinih mreža koje međusobno razmjenjuju informacije i usluge kao što su elektronička pošta, chat i prijenos datoteka.

 Osnovan je 1969. godine u SAD-u od strane američkog Ministarstva obrane.
 Za povezivanje na internet se koriste telefonske mreže, ISDN, ADSL, optički i ini kabeli, satelitske veze i drugi načini.
 Popularni su internetski preglednici Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera i Safari.
Svako računalo spojeno na internet ima svoju IP adresu.
ISP (Internet service provider) tvrtke korisnicima pružaju usluge za spajanje na internet, a ponekad također daju i uslugu korištenja elektroničke pošte i/ili određenu količinu prostora na njihovom poslužitelju da korisnik napravi svoju internetsku stranicu.
Neki od hrvatskih ISP-ova su B.Net, CARNet, T-Com, Iskon, Vodatel, VIPnet, Globalnet i H1 Telekom.

Korisnici na internetu mogu pristupati različitim informacijama, razgovarati s drugim ljudima, koristiti elektroničku poštu ili pristupati forumima, kupovati na internetu, ,gledati filmove,igrati online igre, koristiti stranice za internetsko bankarstvo, učiti i sl.

Najpoznatije usluge na internetu su:
  • World Wide Web- Koristi HTTP za prijenos web stranica napisanih u HTML-u .To je noviji servis, ali i najbrže rastući.
  • razgovor ili čavrljanje (chat) - koji može biti komunikacija glasom (oba računala trebaju imati zvučne kartice, mikrofone i zvučnike/slušalice) ili pismena komunikacija - primjeri su IRC, ICQ i u zadnje vrijeme sve popularniji Skype
  • elektronička pošta - koristi POP, SMTP i druge protokole, jedna od prvih usluga na internetu
  • prijenos datoteka - uz standardni FTP danas se sve više koristi peer to peer protokoli
  • Usenet - mreža namjenjena razmjeni poruka u interesnim grupama
 Internetske stranice čiji URL počinje s https:// a ne s http:// imaju šifrirane veze, što prevenira mogućnost da netko drugi pročita informacije koje je korisnik unio na tim stranicama.




 Sigurnost je jako važna. Ne bi smo trebali objavljivati svoje osobne podatke zbog naše sigurnosti. Trebamo paziti što objavljujemo jer postoji mogućnost da budemo optuženi zbog ružnih riječi,fotografija i sl.


Imaju li drugi dopušteni pristup vašim osobnim podacima ?

2 komentara: